Szakmai barátságok, példaképek – jubilált a könyvtáros-találkozó

A jubileumi, tízedik alkalommal Miskolcon találkoztak a megye könyvtárosai. A szakmai előadások között és után, ahogy az mindig is lenni szokott, a baráti ismerkedéseké, beszélgetéseké volt a főszerep. Az alkalmat külön emlékezetessé tette, hogy most először adták át a Pro Bibliotheca Díjat.

Voltak, akiknek sietniük kellett haza az október 5-ei megyei könyvtáros-találkozó előadásai után, hiszen az Országos Könyvtári Napok mindenhol egyet jelent a sok-sok rendezvénnyel. Hogy mennyire így van ez, azt jól mutatják a számok is: Borsod-Abaúj-Zemplén megye a 767 regisztrált eseménnyel, a 354 csatlakozott intézménnyel és 325 településsel a megyei „rangsor” élén áll. Másként: az országban zajló programok több mint 11 százalékát mi szervezzük! Akit érdekelnek még a számok, annak érdemes böngésznie az Összefogás honlapjának statisztikáit (http://osszefogas.kjmk.hu/statisztika.aspx).



Dr. Prokai Margit, Marien Anita és dr. Vígh Annamária

Ha nem is tudott mindenki végig maradni – találkoztunk! Ahogy dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatójának köszöntője után Marien Anita, a Miskolci Polgármesteri Hivatal Kulturális és Városmarketing Osztályának vezetője is hangsúlyozta köszöntőjében: közösségben dolgozni nagyon hatékony és inspiráló. Jó, ha van kitől tanácsot kérni, van kire támaszkodni, együtt megtalálni az új utakat. A szakmai közösségek megerősítése viszont ma már nem evidencia, mint ahogy nem evidencia az olvasás sem. Ezért is nagyon fontos a megyei könyvtáros-találkozó.

Dr. Vígh Annamária, az EMMI Közgyűjteményi főosztályának vezetője A megyei könyvtárak feladatellátása, a KSZR országos működése, megyénk sajátosságai címmel tartott előadást. A sokrétű kérdéskörről szólva azt is kiemelte, a könyvtári funkcióváltozást jól leírja a hármas szlogen: más könyvtár, más könyv, más könyvtáros. Mindezt konkrét tartalommal megtölteni természetesen hosszú évek munkája.



 Gyülekező – az első sorban Laki-Lukács László

A KSZR a szó szoros értelmében rendszer, keretében egymásra épülnek a feladatok. Az már a mögöttünk lévő, viszonylag rövid idő alatt is kiderült, hogy gazdaságosabb, hatékonyabb az intézmények működése, és az is látszik, hogy nagy erőket mozgósított, mondta Vígh Annamária. Ugyanakkor hozzátette: a jól működő KSZR miatt még szembetűnőbb, hogy sokszor rosszabb helyzetben vannak nagyvárosok peremkerületeiben vagy kisvárosokban működő könyvtárak, mint a kistelepülésiek. Állami többletforrásokra lenne szükség a városi ellátásban is, ezért küzdenek, de gyors „győzelemre” nem számítanak.

Venyigéné Makrányi Margit
megyei igazgatóhelyettes az elmúlt tíz év programsorozatainak jeles eseményeit tekintette át. A különböző helyszíneken megtartott találkozóknak megvolt a saját arcuk, a saját legemlékezetesebb momentumuk. Összességében azonban el lehet mondani: sikerült közösséggé formálni a megye könyvtárosait. Ugyanilyen fontos, és valójában része a közösség kialakulásának is, hogy példaképeket tudtunk felmutatni a megye könyvtáros társadalmából, hogy szoros szakmai kapcsolatok alakultak ki. És fontos a fenntartókkal létrejött élő együttműködés is.

Példaképekkel most is találkozhattunk, hiszen itt köszöntette a könyvtárosok közössége a megye első Szinnyei József-díjas könyvtárosát, Laki-Lukács Lászlót (az elismerést augusztus 20. alkalmából adták át, akkor itt írtunk róla). És egy új elismerés is született: a Borsod-Abaúj-Zemplén megye könyvtáraiért, könyvtárosaiért és magáért a könyvtárügyért végzett kimagasló munkát ismeri a megyei könyvtár által alapított Pro Bibliotheca Díj. A Varga Éva szobrászművész által készített plakettet először Venyigéné Makrányi Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár megyei igazgatóhelyettese vette át.

Elbúcsúzott a könyvtárosok közössége a szintén nyugalomba vonuló városi hálózati igazgatóhelyettestől, Tircsné Propper Valériától, és köszöntöttük a megye többi új nyugdíjasát, illetve jubiláló könyvtárosait.



 A jubilálók, köztük Nagyné Szentesi Mónika, dr. Prokai Margittól vették át az emléklapot

Jubilálók (30 éve könyvtárosok):
Kocsis Lászlóné – II. R. F. M. V. K.
Konkoly Tiborné – Szikszó Városi Könyvtár
Nagyné Szentesi Mónika – Sátoraljaújhely Városi Könyvtár
Toronyi Józsefné – II. R. F. M. V. K.

Nyugdíjba vonulók:
Stumpfné Gyöngyösi Etelka –Zrínyi Ilona Városi Könyvtár, Sárospatak
Tamás Éva – Tahy Olga Városi Könyvtár, Mezőkeresztes
Tapa András – Zrínyi Ilona Városi Könyvtár, Sárospatak

Több kép a rendezvényről »