A Népmese Hete a Zrínyi Ilona Városi Könyvtárban

2005 óta Benedek Elek születésnapján – szeptember 30-án – ünnepeljük a Népmese Napját. A sárospataki Zrínyi Ilona Városi Könyvtárban hagyományosan egy egész hétig tart az ünneplés.

A sárospataki járás óvodáiba és iskoláiba meghívót küldünk, amelyben közös játékra és mesélésre hívjuk a gyerekeket és a pedagógusokat. A rendezvénysorozattal az a célunk, hogy bepillantást nyújtsunk magyar népmesekincsünk bőséges tárházába, kedvet ébresszünk a meséléshez, fejlesszük a kicsik szókincsét, fantáziáját, kreativitását.

A csoportok kalandos mesefoglalkozásokon vesznek részt. Az idén 10 csoportot fogadtunk foglalkozásainkon Bodrogolasziból, Erdőhorvátiból, Györgytarlóról, Komlóskáról, Olaszliszkáról és Sárospatakról. Az ovisokkal elutaztunk Bergengóciába, megismerkedtünk a mesehősökkel, jókat varázsoltunk, báboztunk. A nagyobbak képkirakóztak, különböző népek meséit gyűjtötték, mesepárokat kerestek, báboztak, aktivitiztek, könyveket válogattak.

A rendezvénysorozat keretében eljutottak hozzánk olyan gyerekek is, akik még nem jártak nálunk, és hatalmas élményt jelentett nekik a rengeteg könyv látványa, és a közös játék is. A foglalkozások jó hangulatban zajlottak, a gyerekek ügyesek voltak, szívesen vettek részt a játékokban. Kedvet kaptak a meseolvasáshoz, és a mesemondáshoz.

A mesehét lezárásaként szeptember 30-án mesemondó versenyen mérik össze felkészültségüket a térség kisiskolásai. A készülődés már augusztusban elkezdődik. A szülők és a gyerekek már ekkor ellátogatnak a könyvtárunkba, hogy kiválasszák a hozzájuk leginkább illő népmesét, azután kezdődhet a tanulás. Szeptemberben a tanító nénik is megjelennek, és szorgalmasan válogatnak a mesés könyvek között. Több iskolában házi versenyen válogatják ki a legügyesebb gyerekeket.

Ebben az évben két korcsoportban összesen 60 gyerek mondta el kedvenc meséjét a nagyszámú közönségnek. Nyolc településről, tíz iskola diákjai vetélkedtek. A regionális mesemondó verseny értékelésére neves pedagógusokat és könyvtárosokat hívunk meg. Mindig örömmel jönnek, hiszen ők is szívesen hallgatják a sok szép mesét. A gyerekek most is jól felkészültek voltak, nagyon változatos volt a meseválasztás, élmény volt hallgatni őket, köszönet a felkészítő pedagógusoknak és a szülőknek!

Kövér Sándorné
könyvtáros