Napközis olvasótábor: a megújított hagyomány

Még nincs 10 éve, hogy a kazincbarcikai Egressy Béni Városi Könyvtárban újjáélesztették a nyári olvasótábor hagyományát. Azóta már szájról szájra terjed a hír a gyerekek és a könyvtárosok örömére.

A klasszikus olvasótábori kezdeményezések az 1970-es évekre nyúlnak vissza, majd folytatódnak egészen a 90-es évekig. Akkor azonban megszakad ez a fajta szervezett foglalkozássorozat, sajnos a szünetelést kiváltó okokat mára nehéz felderíteni. A könyvtári területen is bekövetkezett rendszerváltás, az új technikai és számítástechnikai vívmányok megjelenése más irányba terelte a szakma képviselőinek figyelmét.



A hagyomány újraélesztése 2008-ba kezdődött. Ebben az időben már ugyanis a könyvtár működtette a mozgókönyvtári szolgáltatást a kazincbarcikai kistelepüléseken. Ez az újdonság nagy inspiráló erőként hatott a könyvtárosokra, hiszen a kistelepülésen élő gyerekeknek kevés volt, vagy egyáltalán nem volt lehetősége a szabadidő kulturált eltöltésére. Ekkor döntött úgy a könyvtár, hogy 2008 augusztusában megszervezi a napközis olvasótábort, kiterjesztve azt a kistelepüléseken élő általános iskolás korú gyerekekre is. A nagy érdeklődésre való tekintettel három-négy turnus beindítása is szükségessé vált. A kezdeményezés kedvező fogadtatásra talált mind a gyerekek, mind pedig a szülők körében, és a mai napig rendkívül nagy népszerűségnek örvend.

A turnusokat heti rendszerességgel, hétfőtől péntekig hirdetjük meg. Minden hét tevékenysége más és más tematika alapján épül fel. A könyvtárosok igyekeznek vonzóvá tenni a programokat és elsődleges céljuk, hogy a gyerekek a könyvtárban töltött idő alatt jól érezzék magukat. A felépített tematika változhat a gyerekek igényei alapján, de a keret mindig megmarad. Természetesen az elnevezés már nem arra utal, hogy egy héten keresztül csak olvasniuk kell a résztvevőknek. Közös olvasások, élményalapú mese- és kisregény feldolgozások folynak, kiegészülve dramatizálással, jelmezkészítéssel. Nem maradhat el a kreatív írás és a hetet lezáró vetélkedő sem.

A gyerekek csapatokban teljesítik egész héten a feladatokat. A csapatalkotásra minden hét első napján kerül sor, azután, hogy különféle kommunikációs gyakorlatok során bemutatkoznak a jelenlévő gyerekek. Fontos azonban, hogy a gyerekek megismerjék szűkebb hazájukat is, ezért a városban tett sétákkal lakóhely-ismereti tudásanyagra is szert tesznek, ezzel támogatva a lokálpatriotizmus kialakulását.



Az olvasóvá nevelés és a könyvtárhasználat áll középpontban. A számítógépekkel jól felszerelt könyvtárban a gyerekek számára élvezetessé lehet tenni az elektronikus könyvtári ismereteket és az interneten történő biztonságos keresés megtanítását.

A könyvtár használóinak és a könyvtár szolgáltatásainak támogatására alakult meg 1996-ban a Kazincbarcikai Könyvtárpártoló Közalapítvány, ami minden évben komoly támogatást nyer el pályázati úton a város önkormányzatától. Ezek a pályázatok arra szolgálnak, hogy az olvasótáborok résztvevőinek kisebb ajándékokat vásároljunk, vagy esetenként író-olvasó találkozókat szervezzünk. A kortárs írók jelenléte is nagyon fontos ezeken az alkalmakon, hiszen így lehet még közelebb hozni a mai ifjúsághoz az olvasást.

A hagyomány már szájról szájra terjed a szó szoros értelmében, hiszen minden évben van olyan új jelentkező, akinek mesélt élményeiről egy korábban résztvevő gyerek. Esetenként megengedett olyan gyermek részvétele is, aki még azon az őszön kezdi az első osztályt. A program azonban az alsó tagozatos diákok körében a legnépszerűbb.

Molekné Kőrösi Beatrix
könyvtárvezető