Beküldte durotimea -
A könyvtár szolgáltatásai – beleértve a központi épületet és valamennyi tagkönyvtárat – egyelőre csak korlátozottan vehetők igénybe. Az elektronikusan vagy telefonon leadott igénylés visszajelzése után, a megbeszélt napon lehet átvenni a kért dokumentumokat az épületek bejáratánál. Minderről részletes tájékoztatás olvasható honlapunkon (www.rfmlib.hu). Érdemes felkeresni ezt a helyet és a Facebook-oldalt, hiszen itt jelennek meg január 18-tól 22-ig a Himnusz hete című sorozat összeállításai.
Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményének 1823-ban Csekén, a későbbi Szatmárcsekén letisztázott kéziratának dátumához igazodva 1989 óta január 22-én tartjuk a magyar kultúra napját.
Ebből az alkalomból olvasható a honlapon Cs. Varga István irodalomtörténész tavaly megjelent „Nyújts feléje védő kart” – Kölcsey Ferenc: Himnusz című tanulmánykötetének ajánlója. Emellett itt jelenik meg az az írás is, amely olyan magyar regényeket, színpadi műveket mutat be, amelyben a szereplők valamiképpen beszélnek a Himnuszról, tehát a lírai mű megjelenik prózában és drámában is.
Facebook-oldalunkon (https://www.facebook.com/rakocziferenckonyvtar) is több anyaggal jelenünk meg.
- A Himnusz hete alkalmából összegyűjtöttük és rövid ismertetésekkel bemutatjuk a képzőművészeti alkotásokon is megörökített Kölcsey Ferencet.
- A Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár gyűjti az itt élő nemzetiségek irodalmát, a Himnuszok hete alkalmából a Miskolcon élő nemzetiségek képviselői videófelvételen beszélnek anyanemzetük himnuszáról, annak történetéről, üzenetéről.
- Készül egy kisfilm a különböző szakmák – így például a bányászok, a kohászok, a gépészek, az erdészek – himnuszáról is.
- Helyismereti, művelődéstörténeti szempontból is érdekes lesz az az összeállítás, mely sorra veszi azokat a magyar kulturális értékeket, amelyek kötődnek ehhez a megyéhez.
- Bemutatunk olyan nevezetes személyeket, akik a Himnusz keletkezésének évében születtek, valamint összeállításban idézünk fel olyan jelentős eseményeket, amelyek 1823-ban történtek.