Korszerű információszerzés és megőrizhető hagyomány

Csak épületen belül költözött az alsóberecki könyvtár – ám ez a teljes megújulást jelentette. A megnövelt alapterületű, több mint 2000 kötetet kínáló könyvtárat 2018. november 17-én adták át az olvasóknak.

A korábban 40m2-es alapterület 47,5 m²-re, tehát mintegy ötödével lett nagyobb, ez tette lehetővé például, hogy kialakítsák a könyvtári gyermeksarkot. Ehhez majdnem ugyanekkora alapterületű kiszolgálóhelyiségek is tartoznak, így a különböző foglalkozásoknak, rendezvényeknek is otthona lehet a könyvtár. Az új termek kialakítását sok munkával és anyagi ráfordítással a település vállalta: áthelyezték a bejáratot, új fűtési rendszert alakítottak ki, megújult az áramhálózat, a padló, és természetesen festettek is.

Emriné Bajnok Zita polgármester köszöntőjében elmondta: ezt a munkát a közfoglalkoztatási program keretében, illetve a Bodrogközi Többcélú Kistérségi Társulás hozzájárulásával tudták elvégezni. A berendezés megújítását pedig a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer (KSZR) finanszírozta.

– 325 kistelepülést látunk el a megyében – mondta dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója. – A KSZR keretében nyújtott állami támogatásból és az NKA pályázatainak köszönhetően, Alsóbereckivel együtt, több mint 50 könyvtárat újítottunk fel és adtunk át. Ennek köszönhetően ez a könyvtár is biztosítja a legkorszerűbb információszerzési lehetőségeket éppúgy, mint a község, a lakosság emlékeinek, múltjának digitalizálását, a még meglévő hagyományok ápolását és továbbvitelét.

Dr. Hörcsik Richárd, a térség országgyűlési képviselője a közösség erejét emelte ki. Egyrészt az aprófalvas, összetartó Bodrogközét, másrészt a település közösségét. A polgármesterrel egyetértésben hangsúlyozta: az ilyen településeken a kicsit is megbecsülik és a látszólag apró – de így több mint két és fél millió forint értékű – fejlesztés is akkora öröm, mint egy sokmilliárdos beruházás.

– Az örömre meg is van az ok, hiszen ez a könyvtár minden családot érint a településen, újabb közösségi teret teremt, ahol összejöhetnek az emberek, a különböző generációk, ezért köszönet illeti a megyei könyvtár vezetését és Alsóberecki polgármesterét, hogy megragadták ezt a lehetőséget – zárta szavait.