Tájékoztatás a küszöbkönyvtári szolgáltatásokról a Zemplén Televízióban is:
https://youtu.be/_fmQ5Fx-FhU?t=801
KÜSZÖBKÖNYVTÁR: – könyvcsomag átadása az ajtóban
Az érvényben lévő járványügyi rendelkezések értelmében a kulturális intézmények látogatására vonatkozó szabályok (az intézményekben csak a dolgozók tartózkodhatnak) 2021. január 11-ig fennállnak.
Más könyvtárakhoz hasonlóan az épületbe való belépés nélkül - szigorú szabályok betartása mellett - kizárólag az előre telefonon (47/322-719), e-mailben (ujhelyikonyvtar@gmail.com) jelzett igények alapján összekészített könyvcsomagok átadására teremtettünk lehetőséget. A könyvcsomagok átvételére a könyvtár bejáratánál kerül sor decemberben a karácsonyi ünnepeket megelőző hétfői napokon 9-15 óráig. Az olvasó nevére összekészített könyvcsomagot családtagja, ismerőse is elviheti. Az átadáshoz olvasójegyet nem kérünk. Az elolvasott könyvek a fenti időpontokban visszahozhatók. A veszélyhelyzet alatt kölcsönzött könyvek lejárati határideje automatikusan meghosszabbításra kerül, késedelmi díj nem kerül felszámításra.
A küszöbkönyvtár elnevezést a tavaszi teljes zárva tartást követően, de a helyben használatot még meg nem engedő intézkedések betartásával más könyvtártól vettük át, amikor is a szűkített könyvkölcsönzési szolgáltatásnak kerestünk megfelelő, kifejező nevet. A június 3-19. közötti „küszöbkönyvtári” időszakban 221 olvasót szolgáltuk ki, akik összesen 633 könyvet kölcsönöztek és örömmel fogadták, hogy ily módon hozzájuthattak az olvasnivalóhoz. Nem volt kérdés számunkra, hogy a járvány második hullámában is az olvasók rendelkezésére álljunk. A karácsony előtti időszakra meghirdetett egyik kölcsönzési nap tapasztalata jól mutatja, hogy mekkora igény van az olvasásra: december 14-én 62 olvasó vette igénybe a küszöbkönyvtári szolgáltatást 268 könyvet kölcsönözve.
Bízunk abban, hogy a járvány időszakát magunk mögött hagyva, nemsokára újra a szlogenünkkel invitálhatjuk a látogatóinkat: Találkozzunk a könyvtárban! Addig is mindnyájuknak békés, szép ünnepet kívánunk.
Tájékoztatjuk Kedves Olvasóinkat, hogy érvényben maradtak a kulturális intézményekre vonatkozó járványügyi szabályok, melynek értelmében még egy hónapig biztosan nem látogatható a könyvtár (2021. január 11.).
Az ünnepekre való tekintettel - szigorú szabályok betartása mellett - kizárólag az előre telefonon (47/322-719), e-mailben (ujhelyikonyvtar@gmail.com) jelzett igények alapján összekészített könyvcsomagok átadására teremtünk lehetőséget. A könyvcsomagok átvételére a könyvtár bejáratánál kerül sor december 14. (hétfő) és 21. (hétfő) 9-15 óráig. Az olvasó nevére összekészített könyvcsomagot családtagja, ismerőse is elviheti. Az átadáshoz olvasójegyet nem kérünk.
Az elolvasott könyvek a fenti időpontokban visszahozhatók, amelyeket kérjük a kihelyezett ládában elhelyezni.
A veszélyhelyzet alatt kölcsönzött könyvek lejárati határideje automatikusan meghosszabbításra kerül, késedelmi díj nem kerül felszámításra.
Szíves megértésüket köszönjük!
Békés, szép ünnepet kívánunk!
A könyvtár munkatársai
" Csak az ismeret, a tudás, a megismerés, a tapasztalat segíti át az embereket a rendellenesség okozta első ijesztő traumán, és mindegy, hogy ki és miben szabálytalan." -Sándor Erzsi
Az ENSZ december 3-át a fogyatékos emberek világnapjává nyilvánította 1992-ben, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékossággal élők problémáira.
A Sátoraljaújhelyi Városi Könyvtár a Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesületével és a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetével korábban megkötött együttműködési megállapodást követően a közelmúltban a Mozgáskorlátozottak Sárospataki és Zemplén Térségi Egyesülettel írt alá együttműködési megállapodást az évek óta tartó jó kapcsolatuk szorosabbá tételére.
Decemberi olvasmányajánlónk:
Mikszáth Kálmán: Valaki mindig lát: Elbeszélések a szeretetről
A könyv ingyen letölthető PDF, epub, Kindle ipad formátumban itt: https://sites.google.com/site/hirsmorrdipamomu5/9789633619728-71excrotGElitqui33
Mikszáth Kálmán:
Valaki mindig lát: Elbeszélések a szeretetről
Mikszáth Kálmán nevét valamennyien ismerjük. Nem lehet olyan szűkre szabni a legszebb, legjelentékenyebb magyar prózairodalom körét, hogy Mikszáth ne az elsők közt foglaljon helyet.
A kisnemesség és a parasztság határvonaláról indult. A családban a nemesi nagy múlt legendái még éltek, de gyermekkorának környezete a palóc és szlovák parasztság volt. Egész lelkével, finom költőiséggel rajzolja meg egész életében a paraszti alakokat, nemegyszer idilli vagy balladai fényben. Mégis magát a dzsentrivilágban érzi otthon, de senki nem látja olyan világosan ennek a világnak hibáit, mint ő. Megveti ezt a világot, de mivel belülről látja, meg is érti. Ez adja írásainak sajátos hangvételét, ábrázolási módját. A gúnyosan megbírált alakokban is megmutatja a szeretetre méltót, a csodálatra méltóban is a nevetségeset. Ez az irónia teszi felismerhetővé műveit a többi közt.
A romantikus Jókai-hagyomány folytatója, de kiszűri az idejét múltat, és rendező elvévé teszi az életképet és az anekdotát, melyekben stílusa a szóbeli előadásmód imitációja, népnyelvi fordulatokkal. Életművének művészileg legértékesebb részét a kisepikai alkotások adják.
A Valaki mindig lát című kötetbe is több rövidebb művet válogatott össze a szerkesztő, a legtöbb esetben még ma is aktuális mondanivalóval. A megható történetek úgy szólnak hozzánk, hogy szinte érezzük magunk mellett üldögélni az öregurat, aki nyelvhasználatával, megidézett hangulatával, szituációival szívünkig hatol, megérint, különösen így, advent táján, amikor is mindenki kicsit számot vet azzal, hogy mi is van a lelkében most a várakozás időszakában.
A könyvben szereplő történetek-a szeretet által-valahogyan Istenhez kapcsolódnak. Sugárzik a lapokról az istenszeretet, és ez megjelenik az emberi kapcsolatokban is. Hiszen legszebb emberi tulajdonságunk, hogy képesek vagyunk szeretni. Kérdés, hogy merünk-e még szeretni, meghatódni egy elbeszélés által? A szeretet erejét, de hiányának nagyságát is bemutatják a novellák, főleg abból a szemszögből, hogy ugyan vannak még álnok emberek, akikhez a szeretet csodája még nem jutott el, de azért nem ez az általános.
Mikszáth olyan élethűen ír, hogy szinte visszaröpít az időben, láttatja velünk a családok életét, hogyan vívják napi küzdelmeiket, velük együtt sírunk, szomorkodunk, ünneplünk, örülünk. Ha belefelejtkezünk a történetekbe, sokszor szembesülhetünk azzal, hogy mi is az igazi baj, hogy gyermekként koldulva kell megkeresni a napi betevőt, hogy árvaként rokon nevel mostohán, szeretet nélkül,hogy bele kell halni abba, hogy nem kelhetünk egybe kedvesünkkel családi viszály miatt, hogy családunknak a vagyontárgyak vagy a büszkeségük többet ér, mint gyermekeik élete, és ezáltal talán a saját napi gondjaink nem is olyan jelentősek minden esetben.
A címhez igazodó idézet összefoglalja a kötet mondanivalóját is:
„Mindig lát valaki. Ha más nem, az Isten, kinek ezer módja van napvilágra hozni az olyan tetteit, ki csak az emberek előtt akar látszani becsületesnek, de ott, hol senki sem látja, mindent megenged magának. Az ilyen becsületesség olyan, mint a báránybőrbe öltözött farkas. Higgyétek meg nekem, mindig kiválik a szeg a zsákból.”
Jó újra Mikszáthot olvasni! Minden sora szívig hatol, mélyen megérint, mondanivalója most is aktuális, mikor napjainkban annyi a gyűlölködés, meg nem értés, de mégis képesek vagyunk még utat engedni a szeretet erejének.